Ειδικό θεματικό τεύχος: Ιδιωτικά πανεπιστήμια

"H συζήτηση στην Ελλάδα για τα ιδιωτικά και για τα μη-κερδοσκοπικά, μη-κρατικά πανεπιστήμια (εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με τη σύγχρονη ευρωπαϊκή πραγματικότητα ;)"

Διονύσης Κλάδης

Ειδικό θεματικό τεύχος: Ιδιωτικά πανεπιστήμια

Διονύσης Κλάδης

Η κεντρική ιδέα του άρθρου είναι ότι η συζήτηση περί δημιουργίας ιδιωτικών ή μη-κερδοσκοπικών μη-κρατικών Πανεπιστημίων στην Ελλάδα βρίσκεται στην ουσία εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με τη σύγχρονη Ευρωπαϊκή πραγματικότητα. Κατά το άρθρο, η Ευρωπαϊκή ατζέντα ανώτατης εκπαίδευσης σήμερα δεν περιέχει την παραμικρή αναφορά σε ζητήματα σχετικά με τα Πανεπιστήμια αυτά. Περαιτέρω μάλιστα, επισημαίνεται στο άρθρο ότι η Ελλάδα συζητάει σήμερα ένα ζήτημα εκτός Ευρωπαϊκής ατζέντας, τη στιγμή που από την άλλη μεριά είναι η χώρα εκείνη που παρουσιάζει τις μεγαλύτερες υστερήσεις στην υλοποίηση των πραγματικών στόχων της Διαδικασίας της Μπολώνιας. Το άρθρο καταλήγει σε μία καταγραφή των προϋποθέσεων υπό τις οποίες θα μπορούσε να γίνει η συζήτηση περί ιδιωτικών ή μη-κερδοσκοπικών μη-κρατικών Πανεπιστημίων στην Ελλάδα, έστω και εκτός της σύγχρονης Ευρωπαϊκής ατζέντας. Πρωταρχική λοιπόν προϋπόθεση για να αρχίσει μία τέτοια συζήτηση είναι να διατυπώσουν με σαφήνεια και καθαρότητα τις απόψεις τους και τα επιχειρήματά τους και οι υποστηρικτές της πρότασης, οι οποίοι μέχρι σήμερα σιωπούν συστηματικά. Μάλιστα, το άρθρο διατυπώνει συγκεκριμένα ερωτήματα στα οποία πρέπει να απαντήσουν οι υποστηρικτές της πρότασης. Ενδιαμέσως, το άρθρο πραγματεύεται δύο ζητήματα τα οποία συσχετίζονται με την υπόθεση της δημιουργίας ιδιωτικών ή μη-κερδοσκοπικών μη-κρατικών Πανεπιστημίων. Το ένα ζήτημα είναι η υπόθεση της επιχειρηματικής διάστασης των κρατικών Πανεπιστημίων προκειμένου να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των περικοπών των δημόσιων δαπανών ιδίως της τελευταίας δεκαετίας, ενώ το άλλο ζήτημα είναι το πρόβλημα της λειτουργίας των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών για το οποίο προτείνονται συγκεκριμένες εναλλακτικές λύσεις.