Ειδικό θεματικό τεύχος: Ιδιωτικά πανεπιστήμια

"«Let it Come Down»? Δογματική Αμφισβήτηση και Καταγγελτική Υπεράσπιση του Δημόσιου Πανεπιστημίου από Ομάδες Συμφερόντων"

Κώστας Λάβδας

Ειδικό θεματικό τεύχος: Ιδιωτικά πανεπιστήμια

Κώστας Λάβδας

Στη συζήτηση που αφορά το Πανεπιστήμιο και τις προοπτικές του έχουν αναπτυχθεί σήμερα δύο διαφορετικοί λόγοι. Ο πρώτος υποστηρίζει την «ανάγκη» ίδρυσης μη κερδοσκοπικών ιδρυμάτων παροχής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, επικαλούμενος την «αναντιστοιχία πανεπιστημίου και αγοράς». Ο δεύτερος υπερασπίζεται «το δημόσιο χαρακτήρα του πανεπιστημίου. Στο άρθρο αυτό αναλύονται τα χαρακτηριστικά αυτών των λόγων και υποστηρίζεται η ανάγκη διαμόρφωσης ενός πλαισίου λογοδοσίας και αξιολόγησης πέρα από δογματικούς εφησυχασμούς.